رایانه و فناوری اطلاعات

نوروبیون

نوروبیون یک آمپول تقویتی برای سرماخوردگی

مکمل‌های ویتامین B کمپلکس از جمله نوروبیون به درمان و پیشگیری از کمبود برخی مواد مغذی کمک می‌کنند. نوروبیون به دو شکل قرص و آمپول در داروخانه‌ها موجود است. ویتامین‌های B موجود در این آمپول محلول در آب هستند،

البته این ویتامین‌ها به طور طبیعی در انوع غذاهای مختلف هم وجود دارند. ویژگی محلول در آب این ویتامین‌ها به این معناست که بدن مواد اضافی ویتامین را از طریق ادرار دفع می‌کند. نوروبیون فورته برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین B استفـاده می‌شود.

همچنین زمانی که افراد دچار بی‌حالی بعد از سرماخوردگی هستند با مصرف یک نوروبیون می‌توانند پر انرژی شوند. آمپول نوروبیون و فواید این ویتامین در مجموع هشت ویتامین B وجود دارد. این ویتامین‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح سلول‌های بدن از جمله سلول‌های عصبی، پوست و مغز نقش  مهمی دارند.

احتمالا بسیاری از شما نام این آمپول را قبلا شنیده‌اید. این آمپول به صورت رایج برای افزایش نیروی بدنی و از بین بردن خستگی و بی‌حالی تزریق می‌شود و اکثر افراد تجربه استفاده از آن را داشته‌اند. اما آمپول نوروبیون چیست و چگونه می‌تواند خستگی را از بین ببرد؟ آیا این آمپول فواید دیگری هم دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

نوروبیون مکملی است که حاوی ترکیبی از سه ویتامین B است:

ویتامین  B-1

ویتامین  B-6

ویتامین  B-12

نوروبیون مکملی است که عمدتاً از ویتامین‌های ضروری گروه ب تشکیل شده است. میزان مقدار اجزا و مواد فعال در برندهای مختلف نوروبیون ممکن است متفاوت باشد اما همه‌ی نوروبیون‌ها قطعا حاوی 3 ویتامین تیامین (B1)، پیریدوکسین (B6) و کوبالامین (B12) هستند

نقش ویتامین ها در بدن:

ویتامین B-1

ویتامین B1 یا تیامین در رشد و کارکرد سلول‌ها بازی می‌کند و می‌توان گفت گفت در گروه ویتامین ب مهم‌ترین نقش را دارد و در تمامی بافت‌های بدن مورد نیاز است. این ویتامین به پیشگیری از عوارض در سیستم عصبی  مغز، ماهیچه‌ها، قلب، معده و روده کمک می‌کند. همچنین در جریان الکترولیت‌ها به داخل و خارج سلول‌های عضلانی و عصبی نقش دارد. این ویژگی‌ها به پیشگیری از اختلالات قلب، اعصاب و دستگاه گوارش کمک می‌کند.

تزریق نوروبیون باید توسط پزشک و در درمانگاه یا کلینیک باشد

ویتامین B-6

این ویتامین نیز برای رشد طبیعی مغز و حفظ سلامت سیستم عصبی و سیستم ایمنی مهم است. این ویتامین به انتقال پیام‌های عصبی میان مغز و ماهیچه‌ها و سیستم عصبی نقش مهمی بازی می‌کند. بنابراین طبیعی است که کمبود آن در ایجاد مشکلات زیادی نظیر آلزایمر،‌ بیماری‌های قلب و عروقی  و حتی مشکلات دید و چشمی شود.

ویتامین B-12

ویتامین B12 نیز مانند سایر ویتامین‌های گروه ب وظیفه تبدیل مواد مغذی به انرژی را به عهده دارد. البته این ویتامین فواید بسیار مهم دیگری نیز دارد، از از حفظ عملکرد طبیعی سلول‌های عصبی شما پشتیبانی می‌کند و برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون و سنتز DNA نیز مورد نیاز است. کمبود ویتامین B-12 در بدن ممکن است منجر به مشکلاتی همچون کم خونی، خستگی، ضعف عضلانی، مشکلات روده، آسیب عصبی و اختلالات خلقی شود.

هر قرص نوروبیون معمولی حاوی ترکیباتی به شرح زیر است:

100میلی گرم ویتامین  B-1

200 میلی گرم ویتامین B6

200 میکروگرم (mcg) ویتامین B12

 قرص نوروبیون فورته از موارد زیر تشکیل شـده‌است:

100 میلی گرم ویتامین  B-1

100 میلی گرم ویتامین  B-6

5   میلی گرم ویتامین  B-12

 نوروبیون و نوروبیون فورت هر دو حاوی بیش از 100 درصد ارزش روزانه هر ویتامین توصیه شـده توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH) هستند.

نوروبیون برای بهبود سلامت سیستم عصبی فواید آمپول نوروبیون برای بدن بسیار زیاد است. امروزه به دلیل شرایط زندگی و کار، افراد توجه کمی به برنامه غذایی خود دارند. همین امر موجب می‌شود بسیاری از ویتامین‌ها را به مقدار لازم دریافت نکنند.

نوروبیون علاوه بر بهبود سلامت سیستم عصبی فواید بسیار دیگری به شرح زیر دارد:

بهبود متابولیسم

ارتقاء سلامت کبد

تقویت سیستم ایمنی بدن

حفظ سلامت مو و پوست

مانند همه ویتامین‌ها، ویتامین‌های B نقش حیاتی در بسیاری از عملکردهای بدن دارند. ویتامین‌های B در متابولیسم مواد مغذی، عملکرد سیستم عصبی، عملکرد پوست، تولید گلبول‌های قرمز خون و غیره نقش دارند.

کاهش ویتامین B

کاهش یا عدم وجود ویتامین B به مقدار کافی باعث ایجاد بیماری‌هایی به شرح زیر می‌شود:

گیجی سردرد

کم خونی

ریزش مو

افسردگی

نارسایی قلبی

مشکلات کبدی

مشکلات کلیوی

مشکلات پوستی

خستگی یا ضعف

کاهش وزن ناخواسته

عملکرد ضعیف سیستم ایمنی

مشکلات حافظه و زوال عقل

آسیب عصبی همراه با درد عصبی

گزگز در دست و پا

مصرف بیش از حد مصرف نوروبیون

مصرف بیش از حد قرص یا آمپول نوروبیون ممکن است عوارض جانبی به شرح زیر ایجاد کند:

اسهال

استفراغ

حالت تهوع

آسیب عصبی

ادرار بیش از حد

واکنش‌های آلرژیک

آمپول نوروبیون برای چه سنی است؟

گیاهخواران در معرض خطر بالقوه کمبود ویتامین B هستند. کودکانی که خوب غذا نمی‌خورند دچار کمبود ویتامین B می‌شوند. به طور کلی افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین B هستند عبارتند از:

زنان باردار

افراد بالای ۵۰ سال

بیمارانی که جراحی بای پس معده داشتنـد

بیمارانی که از داروهای خاصی استفاده می‌کنند که سطح ویتامین B را در بدن کاهش می‌دهد

افرادی که از رژیم‌های غذایی محدود و بدون محصولات حیوانی مانند رژیم‌های گیاهخواری استفـاده می‌کنند

آمپول نوروبیون برای چی خوبه؟

کرونا،

سرماخوردگی،

تقویت سیستم‌های مختلف بدنی ،

این ویتامین به اشکال مختلفی در در دسترس است. قیمت آمپول نوروبیون به دلیل تولیـد گستـرده این ویتامین از طرف شرکت‌های داروسازی مختلف، بسیار متفاوت است.

زمان جذب ویتامین در بدن:

این ویتامین بلافاصله بعد از تزریق جذب می‌شود. مدت زمان تاثیر آمپول نوروبیون سریع‌تر از اشکال دیگر این ویتامین است.

زمان تزریق آمپول نوروبیون را چگونه تشخیص دهیم؟

بهتر است آمپول نوروبیون را در ساعات پایانی روز تزریق نکنید. البته شواهدی برای منع مصرف در ساعات پایانی در دست نیست.

علت درد آمپول نوروبیون چیست؟

آمپول نوروبیون از ویتامین‌های محلول در آب تشکیل شـده‌است. تزریق مستقیم این ویتامین‌ها به عضلات باعث ایجاد مقداری درد می‌شود. هنگام تزریق این ویتامین عضلات خود را شل کنید.

آمپول نوروبیون برای پوست مناسب است؟

اگر بدن شما کمبود ویتامین B دارد و این کمبود روی کیفیت پوست شما تاثیر گذاشتـه‌است این آمپول برای شما مناسب است.

Views: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *